تبلیغات
روایت لحظه ها - گفت‌وگو نباید برد- باخت باشد
 
روایت لحظه ها
 
 
سه شنبه 10 مرداد 1391 :: نویسنده : fd76

مجری برنامه این شب‌ها در گفت‌وگو با ایران:

بی اغراق نیست اگر او را یكی از بهترین مجریان مذهبی و معارفی سیما بخوانیم. علی درستكار با بیان و شیوه خاصی كه در اجرای برنامه معارفی داشته توانسته مخاطبان زیادی را جذب كند. درستكار چند سالی هست كه با برنامه این شب‌ها خودش را در این عرصه ثابت كرده است.اجرای برنامه‌های معارفی قطعاً حساسیت‌های خاصی دارد و توجه به چنین نكته‌ای در اجرا مهم است. با او از این شب‌ها سخن گفتیم.

 

آقای درستكار، چرا در ایام ماه مبارك حجم برنامه‌های معارفی بیشتر می‌شود و به نظرتان در چنین برنامه‌هایی چه نگاهی باید وجود داشته باشد تا جنبه نصیحت برای مخاطب نداشته باشد؟

چند نكته را در سؤال شما دیدم كه بحث‌های مجزایی است. یكی بحث برنامه‌های مناسبتی و اشباع رسانه از چنین برنامه‌هایی است كه لزوماً غلط نیست یا مطلقاً غلط نیست یعنی به طور نسبی قابل نقد است. این كه در ایام مناسبت‌هایی چون ماه مبارك رمضان، ماه محرم و... فضای رسانه‌ها باید مطابق با فضای جامعه باشد اشكال ندارد اما مراعات میزان و كیفیت كار رسانه‌ای در هر مناسبت هم كار كارشناسی شده و متخصصانه‌ای است و نكته‌اش اینجاست.

این كه در ماه مبارك رمضان همه رسانه‌ها بشوند گفت‌وگو با یك دایره محدودی از كارشناسان به موضوعات محدود و مكرری بپردازند و از گفت‌وگو كننده‌های غیرمتخصص و گفت‌وگو شونده‌های غیرمتخصص استفاده شود، زمان پخش و سایر مؤلفه‌های كار رسانه‌ای رعایت نشود قابل نقد و اشكال است.

در بحث دوم باید بگویم با این گزاره تكراری كه چندسالی هست از سوی ارباب رسانه رایج شده است، این كه مخاطب نباید نصیحت شود را قبول ندارم. یعنی به صورت مطلق نمی‌شود این موضوع را رد كرد. جالب است بدانید براساس دریافت‌هایی كه از جامعه مخاطب دارم او با نصیحت مخالفت ندارد و برآشفته نمی‌شود، او با حجم نامتعادلی از نصیحت آزرده و رنجیده می‌شود. او با دریافت نصیحت از مصادیق غیرموثق و غیرعامل و غیرصالح ناراحت می‌شود.او از دریافت نصایح نابجا ناراحت می‌شود. من به كرات دیده‌ام كه مخاطب از نصیحت خوشش آمده است.

می‌خواهم از همكارانم در رسانه‌های مختلف درخواست كنم به امر نصیحت كردن هجوم نكنند. نصیحت كردن سیره پیامبراكرم(ص) و ائمه اطهار (ع) هم بوده است و باید حدو حدودش رعایت شود. اگر این حد و حدود رعایت شود نصیحت نه تنها دافعه ندارد بلكه جاذبه هم خواهد داشت.

اینجا دو بحث درباره همكاران شما مطرح می‌شود. اول این كه برخی مجریان با وجود این كه در مقام نصیحت نیستند ولی مخاطب را نصیحت می‌كنند و دوم این كه برخی برنامه‌ها فقط جنبه سرگرمی دارند و برخی جنبه آموزشی و آگاهی كه در آن فقط مخاطب را نصیحت می‌كنند و چنین برنامه‌هایی ممكن است برای مخاطب دافعه ایجاد كند.

من هم قبول دارم اما یك چیزی را می‌خواهم اضافه كنم. گاهی اوقات این دافعه به انتخاب مخاطب برمی‌گردد مثلاً عموپورنگ دارد بچه‌ها را نصیحت می‌كند ولی شمای بزرگتر خودتان را به‌عنوان مخاطب او قرار می‌دهید كه این درست نیست. بزرگترها كه مخاطب او نیستند.پس انتخاب ما برای دریافت برنامه و بسته پیام از رسانه‌ها هم بسیار مهم است.

آیا شما خودتان برنامه‌های معارفی دیگر را می‌بینید. نظرتان درباره برنامه‌های معارفی چیست و اینكه چقدر مخاطب را به سمت مذهب سوق می‌دهند؟

به طور مفصل نمی‌رسم كه همه برنامه‌ها را ببینم اما با نگاهی به صورت اجمالی می‌توان دریافت كه حجم برنامه‌های معارفی حجم نامتوازنی نسبت به عموم برنامه‌های رادیو و تلویزیون است. چون از چند سال پیش توفیقاتی نصیب برخی برنامه‌ها شده است، می‌گوییم خوب است بیشتر برنامه‌ها معارفی شوند، البته تلاش‌هایی شده است كه برنامه‌های متفاوت تولید شود اما حجم برنامه‌های معارفی در رادیو و تلویزیون زیاد شده است. اینطور نیست كه مخاطب از ابتدا نظر بدهد كه من چنین برنامه‌هایی نیاز دارم پس برنامه‌ها را بیشتر كنید، او می‌گوید برنامه‌تان خوب است ادامه دهید. در هر حال تولید برنامه معارفی باید مورد كارشناسی قرار بگیرد.در اینكه رسانه مؤثر است تردیدی نیست و نمی‌شود انكار كرد اما اینكه شرایط تأثیرگذاری چقدر مساعد است، باید درباره‌اش بحث كرد.پیام‌رسانان و مبلغان در واقع همان مجریان و كارشناسان باید از شرایط فردی و حرفه‌ای لازم برخوردار باشند. اگر این نكات تأمین شود طبعاً اثرگذاری هم تقویت می‌شود.

الآن بیشتر اجراها در تلویزیون تخصصی شده است. نظرتان نسبت به اجرای تخصصی و دانش و اطلاعات مجری چیست؟

تأثیر عنصر دانش تخصصی انكارنكردنی است. حتی مؤثر است، وقتی نباشد می‌دانیم چقدر مؤثر است. قدر عافیت كسی داندكه به مصیبتی گرفتار آید. طبعاً دانش مجری در جذابیت و كمال و مقبولیت اثر نزد مخاطب مؤثر است.

مجری برنامه معارفی به نوعی بندبازی می‌كند چون چنین برنامه‌ای با اعتقادات مردم سر و كار دارد. مجری مجبور است در برخی موارد سكوت كند چون در هر حال اطلاعات كارشناس از او بیشتر است و از طرف دیگر گاهی هم مجبور به چالش با كارشناس است. نظرتان چیست؟

به دو مفهوم اشاره كردید كه هر دو در كار گفت‌وگو مؤثر است؛ یكی آرامش و یكی هم چالش كه هر دو لازم است اما به معنی درست و در حد درست. یعنی حتی مجری در یك مواقعی باید آرام، ساكت و هوشیار به بحث گوش بدهد و با این كار به مخاطب هم فرصت بدهد تا موضوع را بفهمد.نكته مهم دیگر این است كه تعریف چالش و بحث‌های چالشی هم باید روشن شود. چالش نباید به معنای مچ‌گیری، تخریب مصاحبه‌شونده یا لزوماً مجاب‌كردن مصاحبه‌شونده باشد. باید به معنای پرسشگری، دنبال كردن موضوع تا رسیدن به پاسخی قانع‌كننده برای شروع بحث جدید یا معرف نگاهی جدید درباره موضوع مورد بحث باشد. دقیقاً یك گفت‌وگو می‌تواند چالشی باشد ولی برد- باخت نباشد می‌تواند برد- برد یا باخت- باخت باشد.

اگر من به عنوان مجری در بحث متقاعد شوم به وجهه حرفه‌ای‌ام صدمه‌ای نمی‌زند، این درباره كارشناسان هم صدق می‌كند. اگر جایی كارشناس حرف مجری را پذیرفت، معنی باخت ندارد، بلكه منطق او را می‌رساند كه حرف منطقی و استدلال درست را می‌پذیرد.

از هدف كلی و نتیجه‌ای كه برنامه این شب‌‌ها می‌خواهد بگیرد، بگویید.

عنوان كلی برنامه از ابتدای تأسیس و ظهورش آسیب‌شناسی سبك زندگی دینی بود، به این معنا كه كج‌فهمی‌ها و كج‌اندیشی‌هایی كه در این زمینه اتفاق افتاده را تبیین كند. امسال به جزیی از زندگی دینی پرداخته‌ایم كه تا به حال به آن توجه نداشته‌ایم. یعنی موضوع ثروت، سرمایه و سرمایه‌داری، كار و تلاش برای به دست آوردن رفاه و مال و نگاه دین به این موضوع.

تبیین جایگاه تولیدكننده، كارآفرینان در جامعه، معرفی جایگاه این گروه از فعالان اجتماعی و به طور مشخص تبیین مسئولیت اجتماعی ثروتمندان و این كه چگونه از ثروت‌شان در راستای رفع نیازهای جامعه استفاده كنند، موردبحث ما است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 شهریور 1396 08:14 ب.ظ
naturally like your website but you have to take a look at the spelling on several of your
posts. Many of them are rife with spelling problems and I
in finding it very troublesome to inform the truth then again I'll certainly come
back again.
چهارشنبه 22 شهریور 1396 12:13 ب.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your site.

It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant
for me to come here and visit more often. Did you hire
out a designer to create your theme? Excellent work!
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:16 ق.ظ
Very good blog post. I definitely appreciate this website.
Continue the good work!
شنبه 14 مرداد 1396 03:59 ق.ظ
Can you tell us more about this? I'd love to find
out more details.
سه شنبه 10 مرداد 1396 06:08 ب.ظ
What's up, this weekend is fastidious in support of
me, as this point in time i am reading this great informative post here at my residence.
جمعه 11 فروردین 1396 07:35 ب.ظ
whoah this blog is great i really like studying your posts.

Stay up the good work! You already know, a lot of individuals are hunting round for this information, you could aid them greatly.
جمعه 11 فروردین 1396 01:18 ق.ظ
Wonderful, what a webpage it is! This webpage
provides valuable data to us, keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


سلام به همه ی دوستان...امیدوارم ازوبلاگم خوشتون بیاد.

مدیر وبلاگ : fd76
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :